Ne postoji ljubitelj kraft piva koji barem jednom nije pomislio na pravljenje sopstvenog piva. Pogledajmo sa logične strane - ako toliko ljudi pravi pivo i sve ih je više i više, znači da nije toliko komplikovano.
Danas na internetu imate bezbroj tekstova i snimaka koji vam korak po korak do najmanjih detalja objašnjavaju proceduru pravljenja. Ali jedna stvar koja je bitna kod pravljenja sopstvenog piva, stvar koja igra i možda najveću ulogu je strpljenje. Trebate biti spremni na greške u početku, greške koje se ispravljaju sledećim kuvanjem, pa sledećim, pa sledećim i sve tako do perfekcije.
U kratkim crtama ću nešto reći o bitnim koracima pravljenja krafta.
Mljevenje slada
Prvo što se treba uraditi kod kuvanja jeste samljeti slad za potrebnu ekstrakciju šećera u koraku zvanom ukomljavanje (korak 2). Treba imati na umu da će se presitan slad kasnije teže ocjediti (korak 3).
Ukomljavanje
Nakon što je slad samljeven kreće se sa procesom kuvanja tog slada u cilju dobijanja sladovine tj. izvlačenja šećera iz slada (stvaranja škroba). Ta ekstrakcija se dešava na temepraturama od 60° do 70°. Kada je ukomljavanje završilo (škrob je pretvoren u šećer), prelazi se na treći korak.
Cijedjenje
Sladovina dobijena u drugom koraku se mora ocjediti od ostataka slada. Što je slad sitnije samljeven to je cijedjenje teže.
Kuvanje
Sladovina se počinje kuvati na odredjenim temperaturama i u ovom koraku hmelj radi svoju magiju. Što se ranije hmelj stavi u ključalu sladovinu, to će ekstrakcija hmeljnih alfa kiselina biti jača i pivo će dobijati na gorčini. Stavljanje hmelja kasnije pridonosi više uticaja na aromu i ukus finalnog piva.
Odvajanje hmeljnih čestica i hlađenje
Kada se kuvanje završilo, sladovina se mora očistiti od ostataka hmelja i onda se očišćena hladi kako bi bila spremna za sledeći korak.
Fermentacija
Ohlađena sladovina se puni u tankove (posebne posude) i tu se dodaje pivski kvasac. Kvasac jede šećer u sladovini i u sladovini stvara alkohol i ugljični dioksid. Nakon odrađene fermentacije, tekućina u tanku se više ne zove sladovina, već pivo.
Skladištenje
Nakon uspješne fermentacije slijedi skladištenje. Pivo se može čuvati još određen period vremena u tankovima (lageriranje) ili se može puniti.
Ovdje sam naveo što sam sažetije mogao neke od osnovnih koraka u proizvodnji kraft piva. O svakom koraku se može pisati još dosta. Takodje, mogao bih dodati još neke korake ali o tome ću pisati u budućnosti.
コメント